Drogi oddechowe, a w tym ich błona śluzowa narażone są na inwazję wielu czynników zewnętrznych, takich jak: zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja, wirusy i inne patogeny (w tym alergeny). Często po przedostaniu się w głąb dróg oddechowych drobnoustroje osiadają na zewnętrznej warstwie błony śluzowej i zaczynają proces degeneracji błony, który przy mniejszych „agresorach” zakończy się utratą odpowiedniego poziomu nawilżenia, a w najgorszym przypadku zaprowadzi nas do stanu zapalnego.
Kiedy błona traci swoje nawilżenie możemy odczuwać suchość w gardle, drapanie, nasz głos traci swoje naturalne brzmienie i pojawia się chrypka. Długotrwała utrata nawilżenia prowadzi również do suchego kaszlu, który odruchem obronnym wobec dalej wnikających drobnoustrojów.
Jak zapobiegać utracie nawilżenia?
- W diecie unikaj nadmiaru potraw o ostrym i słonym smaku
- Unikaj skrajnych temperatur : zarówno powietrza, jak i spożywanych produktów i płynów
- Jeśli już doszło do utraty nawilżenia błony gardła- unikaj suchych produktów typu krakersy, paluszki, które mogą prowadzić do mechanicznych podrażnień oraz unikaj kawy i czarnej herbaty.
- Pij wodę i inne płyny bezcukrowe.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w Twoim domu/mieszkaniu: wilgotność powinna wynosić ok. 45-65 %
- Unikaj nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów
- Unikaj miejsc o wysokim stężeniu niebezpiecznych pyłów w powietrzu
- Jeśli pracujesz głosem: zadbaj o swoją emisję, nie pracuj „ciśnieniowo”
- Stosuj wyroby medyczne, które przywrócą odpowiedni sposób nawilżenia i zabezpieczą Twoją błonę przed jej wysuszeniem (patrz – zakładka produkt)
Bibliografia
- K. Grzelak, Cebula jako źródło prebiotyków w okresie jesienno-zimowym, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2006, t. 2, nr 47, s. 67-75.
- M. Szandruk i wsp., Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, „Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne Rozwiązania Szkoleniowe)” 2015, nr 12, s. 39-43.